пʼятниця, 26 листопада 2021 р.

П’ЯТІ КЛАСИ НУШ:НОВІ ГОРИЗОНТИ

 

Наче не так давно,  з 1 вересня 2018 року  стартувала повномасштабна реформа загальної середньої освіти, учні всіх перших класів України,   у тому числі  60 учнів 1-х класів Краматорської української гімназії, почали  навчатись за новим  Державним стандартом  початкової освіти. Ми ж  були учасниками пілотного проєкту, а тому для нас реформа почалася раніше, з 1.09.2017 р. За роки впровадження як досягнень, так і проблем було чимало. Зроблено відповідні висновки, переглянуто підходи до системи оцінювання та викладання, створення нового сучасного освітнього простору тощо.

 Сьогодні ми є учасниками    інноваційного освітнього  проєкту  всеукраїнського рівня за темою «Розроблення та впровадження навчально-методичного забезпечення  для закладів загальною та середньої освіти в умовах реалізації Державного стандарту базової середньої освіти». І знову ми на передовій освітніх реформ. Коло залучених до проєкту збільшено: це і класні керівники, вчителі-предметники, психолог, адміністрація.

Проєкт передбачає розроблення:

·         навчально-методичного забезпечення для реалізації нового Державного стандарту базової середньої освіти;

·         навчальних матеріалів для модельних навчальних програм;

·         організаційно-методичного інструментарію для педагогів базової школи на засадах концепції НУШ;

·         типової програми підвищення кваліфікації педпрацівників, дистанційних курсів підготовки;

·         системи оцінювання освітніх досягнень здобувачів загальної середньої освіти, а також її експериментальну апробацію, нових вимог до ДПА;

·         виховної складової освітнього процесу НУШ та його експериментальну перевірку.

У межах проєкту  було здійснено підготовку  вчителів-учасників проєкту до експериментального навчання за новим стандартом.

СПИСОК (ПІЛОТНИХ) ШКІЛ-УЧАСНИЦЬ МОЖНА ПРОГЛЯНУТИ ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ  https://mon.gov.ua/storage/app/media/news/2021/21.04/Nakaz_406_02_04_2021.pdf

                    Етапи проєкту розподілили протягом 2021–2027 років:

1.      Організаційно-підготовчий (квітень–жовтень 2021 року). Створено робочу групу, яка здійснює науково-методичний супровід експерименту, розроблено навчальні та методичні матеріали, проведено тренінги для регіональних тренерів і адміністрацій шкіл у регіонах та підготовку для вчителів-учасників проєкту.

2.      Формувальний (листопад 2021–червень 2026). Здійснено коригування навчально-методичного забезпечення, прийнято рішення педагогічними колективами щодо системи оцінювання результатів навчання учнів.

3.      Узагальнювальний етап (липень 2026 – грудень 2027). Планують узагальнити результати проєкту та сформувати висновки, скоригувати навчальні матеріали, дослідити досягнення очікуваних результатів навчання учнів 9-х класів, підготувати та видати навчальні й методичні матеріали за результатами проєкту.

Заплановано чимало. Педагогічний колектив Краматорської української гімназії знаходиться на початку шляху. На даний момент у закладі здійснюється низка заходів щодо реалізації завдань проєкту:

1.      Творча група пройшла навчальні курси та тренінги. Продовжує цю роботу.

2.      Прийнято рішення щодо системи оцінювання досягнень учнів 1(5)-х класів. (протокол педради № 11 від 28.08.2021 р.)

3.      Здійснено оцінку результатів впровадження Держстандарту початкової освіти з метою узгодження дій  між початковою та середньою ланкою (VII Конгрес педагогів Донеччини)

4.      Обрано модельні програми з предметів.

5.      Створено усі умови для усіх учасників навчально-виховного процесу:

ü ЯКІСНО ОРГАНІЗОВАНИЙ ФІЗИЧНИЙ ПРОСТІР

ü СУЧАСНИЙ  ІНФОРМАЦІЙНО ЦИФРОВИЙ ПРОСТІР

üБЕЗПЕЧНЕ СЕРЕДОВИЩЕ ВЗАЄМОДІЇ  УСІХ УЧАСНИКІВ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОГО ПРОЦЕСУ

6.      Проведено засідання педагогічної ради, де презентовано проміжні результати роботи за перший період роботи, окреслено задачі на другий етап.

Учасники  творчої групи на засіданні педради з теми: «СУЧАСНІ ОСВІТНІ ПРАКТИЧНІ ІНСТРУМЕНТИ ВЧИТЕЛЯ НУШ-ЗАПОРУКА УСПІШНОГО ПРОЦЕСУ ВИКЛАДАННЯ» представили свої напрацювання  (протокол № 1 від 22.11.2021 р.) Заступник директора Сезько Тетяна Анатоліївна запропонувала провести педраду у формі педради-презентації. Дана форма використовується для ознайомлення з педагогічними інноваціями, для  офіційного представлення нових освітніх програм, підручників, нового досвіду по певної педагогічної проблеми. За мету  ставили привертання уваги, ознайомлення з новими починаннями, їх суспільна оцінка, випрацювання рекомендацій для учителів-предметників, класних керівників, чек-листа для батьків учнів майбутніх пятикласників. На засіданні порушувалися наступні питання :

1. Ключові якості сучасного освітнього простору.  (Сезько Т.А.)



2. Адаптація учнів 1(5)-х класів до навчання. (Мартиненко К.Д.)

3.Універсальні форми оцінювання учнів. Формувальне оцінювання- шлях до успішного навчання. (Дедушева В.К., Шелкова К.О.)







4.Приклади сучасних освітніх інструментів учителя НУШ. Canva for education: стильна візуалізація навчального контенту. (Куликова А.Р.)


5.Підготовка класних керівників майбутніх 5-х класів до роботи по-новому. Чек-лист від класних керівників Грузіної Н.В., Єрмоліної Г.М.



Отже, ми лише на початку довгого шляху роботи над проєктом. Сьогодні освіта України переживає процес «перезавантаження»: вводяться нові Державні освітні стандарти, оновлені програми, підручники. Реальність стрімко змінюється: суспільство інформатизується, Україна все більше інтегрується в світовий простір. Ці фактори ставлять перед освітою інші завдання. Держстандарти і навчальні програми мають відповідати вимогам часу, тобто в них мають бути закладені найновіші досягнення науки, технологій, педагогічної думки, новий освітній зміст. Адже в освіті, крім змісту викладання, все інше —доповнення. Можна ставити різні бали, поєднувати, роз’єднувати предмети, але якість освіти визначається новими стандартами. І вони не повинні бути чимось застиглим, навпаки — це жива матерія, яка кожні 15—20 років має змінюватись. Оскільки нагромаджуються нові знання, нові психологічні підходи, педагогічні методики, навіть діти стають іншими.

Сутність змін пов’язана з необхідністю впровадження компетентнісно спрямованої освіти. Реалізувати завдання, виголошені у стандартах, можна за умови, якщо навчально-виховний процес в школі буде «спрямовано на розвиток активності, самостійності, творчих можливостей кожного школяра, оскільки суспільство потребує особистостей, здатних свідомо діяти, приймати власні рішення, швидко адаптуватися до змін».

Зміст середньої освіти є складною багаторівневою системою, що складається з 7 освітніх галузей, десятків навчальних предметів і сотень виховних заходів. Це 12 тисяч тем уроків, які повинен опановувати український учень протягом усього шкільного курсу навчання.

  Основною особливістю нового Державного стандарту є орієнтація вимог до рівня підготовки випускників на досягнення компетентностей. Діяльнісний підхід ґрунтується на визнанні діяльності основою, засобом і вирішальною умовою розвитку особистості. Він вимагає спеціальних зусиль, спрямованих на відбір й організацію діяльності учня, на активізацію і переведення його в позицію суб’єкта пізнання, праці та спілкування, що в свою чергу, передбачає вироблення умінь обирати мету, планувати свою роботу, організовувати, виконувати, коригувати, контролювати її, аналізувати й оцінювати її результати.

Орієнтація на досягнення компетентностей задає принципово іншу логіку організації загальної освіти, а саме логіку вирішення завдань і проблем, причому не тільки і не стільки індивідуального, скільки групового, парного, колективного характеру. Відповідно перед учителем, якщо він хоче в якості освітнього результату мати компетентність учнів, постає завдання не примушувати, а мотивувати їх до тієї чи іншої діяльності, формувати потребу у виконанні тих чи інших завдань, сприяти отриманню досвіду творчої діяльності та емоційно-ціннісного ставлення до знань і до процесу їх отримання.

Зміни стануть можливими лише, якщо збагнути, що традиційною метою шкільної освіти завжди було оволодіння системою знань, основами наук; пам’ять учнів перевантажувалась чисельними фактами, поняттями, іменами, датами. Але знання не завжди віддзеркалюються в діях. Наукою доведено, що для життєвого успіху необхідні не самі знання, а вміння їх застосувати відповідно до конкретної життєвої ситуації. І чим швидше ми це усвідомимо, тим краще буде результат. Тож роботи попереду чимало, але ми впораємося.

 

вівторок, 2 листопада 2021 р.

ПРАЦЮЄМО ОНЛАЙН


 

З 1 листопада у загальноосвітніх закладах нашого міста впроваджено навчання  онлайн. З метою забезпечення в Краматорській українській гімназії єдиних підходів до створення електронного освітнього середовища ми продовжуємо користуватися  єдиним електронним порталом «Нові знання» «NZ.UA»,  комунікаційними онлайн сервісами та інструментами, за допомогою яких організовується освітній процес під час дистанційного навчання. У рамках таких єдиних підходів ми  користуємося  академічною свободою та  обираємо форми, методи і засоби дистанційного навчання  відповідно до кожного конкретного предмету та класу. Постійний моніторинг  якості  освіти під час дистанційного навчання дає можливість розуміти переваги і недоліки такої форми навчання, оперативно  реагувати на виклики. (Нагадуємо Нові знання - Вхід на сайт - Електронні щоденники   https://nz.ua )

За перші дні поновлення роботи на дистанції здійснено низку заходів:

1.     Проведено навчально- організаційну  нараду для педагогічних працівників.

2.     Поновлено базу даних на порталі.

3.     Занесено до бази нових викладачів,  учнів  та їх батьків. Згенеровано коди доступу до щоденників та журналів.

4.     Зроблено адаптаційний розклад для занять онлайн.

5.     Здійснюється контроль в системі адміністратором сайту.

Шановні користувачі порталу NZ.UA, доводимо інформацію до відома, які доповнення відбулися за літо:

·        Тепер батьки, у яких більше однієї дитини користується порталом NZ.UA,  можуть самостійно додати дітей до свого профілю. Для цього батькам потрібно на сторінці "Профіль"  натиснути кнопку "Приєднати дитину", ввести логін і пароль дитини та зберегти змінення. Після цього в щоденнику батько зможе перемикати відображення між дітьми в одному обліковому запису без необхідності виходити та заходити з різними логінами та паролями.

·         У дистанційному завданні вчитель тепер має можливість не тільки переглянути відповідь учня, а і додати свої зауваження, прикріпити перевірену роботу.

·        На сторінці журналу для вчителя додано стовпчик з поточним середнім балом кожного учня від останньої тематичної, модульної або семестрової оцінки.

Сьогодні онлайн-навчання –  вимушена форма, яка значною мірою наслідує прийоми очного навчання.

Вона має свої переваги – легкість демонстрації презентацій та відео, проведення онлайн-тестування тощо, але має і вади. Як суто технічні – проблеми зі зв’язком, так і принципові – брак контакту вчителя з учнями – і візуального, і емоційного.

Тому сподіваємося, що незабаром повернемося до звичної нам форми. Бережіть себе. Будьте здорові.

Пам'ятка для учителя "Як організувати відеоконференцію в Meet" можна переглянути за посиланням  

https://vseosvita.ua/library/stvorenna-videokonferencij-v-google-meet-dla-vciteliv-369981.html