четвер, 20 лютого 2020 р.

ОБИРАЙ РІДНУ. МОВА КОЖНОГО ЕТНОСУ - НЕПОВТОРНА І СВОЯ.


Свято рідної мови за рішенням ЮНЕСКО відзначають 21 лютого всі народи Землі. Рідне, материнське слово для кожного є оберегом. Воно таїть у собі надбання віків, пам'ять усього народу, оберігає й передає всі виміри духовних скарбів поколінь.  
В Україні це значуще свято для представників 130 національностей, носіїв рідних мов, які проживають на теренах нашої держави.
Духовні надбання кожного етносу зберігають і передають із покоління в покоління рідну мову, мудрість, культуру, традиції та обряди.
Мова кожного етносу – неповторна і своя.
Сьогодні, 21 лютого у Краматорській українській гімназії  звучало слово й української, російською, німецькою, англійською мовами. Учні 7-11 класів під керівництвом своїх педагогів Шелковою Катериною Олександрівною, учителем зарубіжної літератури, Дмитрієвою Інною Геннадіївною, Ченакал Ольгою Павлівною, Соломкою Людмилою Іванівною, учителями англійської мови, Сопіною Ольгою Олексіївною, Ладикою Марією Семенівною, учителями німецької мови, підготували радіолінійку. Тут звучало й слово Шевченка українською й англійською, поезії Гете німецькою й Байрона й Бернса англійською.
Велична ти і прекрасна, наша Україно! На твоїх теренах мирно і дружно проживають багато представників різних національностей, які об'єднані спільним корінням, історією, самобутніми традиціями, культурою і світобаченням.
Рідна мова кожного етносу — це невичерпне джерело народної душі, з якого виростаємо, яким живемо, завдяки якому милуємося і пишаємо світом, що нас оточує.
Мати, Батьківщина, мова – це найсвятіші слова для кожної людини. Наші батьки з дитинства вчать нас цінувати і любити рідну мову. З рідного слова розпочинається велика дорога у доросле життя. З покоління в покоління наші предки передавали нам рідну мову у піснях, казках, легендах, прислів'ях та переказах.
Материнська мова увібрала в себе спів птахів, шум річок і морів, запах стиглого колосу. Рідне слово немов квітучий сад, що вабить око своєю неперевершеною красою.
Відомо, що широту знань учнів про мову і мовлення, розвиток і збереження допомагають формувати поетичні й художні твори.
Тож нехай кожна мова стане духовним джерелом єднання і міжнаціональної злагоди в багатонаціональному українському суспільстві.
Бережімо рідне слово, бо в ньому не тільки гомін лісів, переливи струмків, шепіт трав, а й високий дух пращурів, сила нашого сьогодення і поступ майбутній.
Сучасний світ знає, що державність мови є універсальною формою об’єднання людей в одне ціле, в один народ. Це важливий чинник самовизначення нації, надійна основа розвитку країни.







середа, 19 лютого 2020 р.

ДЕНЬ ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ



20 лютого - День Героїв Небесної Сотні. Забути неможливо!

18,19,20 лютого 2014 року – найтрагічніші дні в сучасній українській історії. Вони стали завершальним етапом Революції гідності – протесту мільйонів українців проти корупції та несправедливості .
Ми пам’ятаємо… Ми не забули.
20 лютого – особлива дата. У цей пам’ятний день у Краматорській українській гімназії відзначили День героїв Небесної Сотні – на знак вшанування відваги, сили духу й стійкості громадян, які загинули в Києві на Майдані, вулицях Грушевського та Інститутській. Імена всіх 106 загиблих назавжди залишаться у серцях кожного.
Сьогодні з нагоди пам’яті про загиблих у ті трагічні дні 2014 року проведено низку заходів. Зранку відбулася радіолінійка «Пам’яті Небесної Сотні», присвячена цвітові нашого народу, його славним синам і донькам, які в розквіті сил віддали свою молодість і життя. Учні та вчителі гімназії у скорботі схилили голови на знак пам’яті людей, яких було вбито в мирний час ХХІ століття, вшанувавши Героїв Майдану, героїв АТО хвилиною мовчання.
Учитель захисту Вітчизни Александров О.В. для учнів 4(8)-7(11) класів провів кінолекторій «А Сотня відлетіла в небеса». Діти мали можливість переглянути відеофрагменти про те, як розгорталися події на Майдані, з чого саме розпочалася Революція Гідності. Мирні люди вийшли на протест, заради того, щоб їх почули, заради того, аби підростаюче покоління мало можливість жити у вільній, незалежній країні, заради своїх мрій та власної гідності. Прості люди ціною власного життя боролися за свободу та кращу долю українців і стали для кожного з нас справжніми героями. Учитель історії Савчук О.А. провів урок-реквієм «Шлях до свободи» про вирішальний і доленосний період у долі неньки-Батьківщини. Також організовано виставку творчих учнівських робіт «Пам’ятаємо наших героїв». Крім того, учні відвідали гімназійну бібліотеку, де оформлено книжкову виставку «Небесна сотня. Герої нашого часу».









…В ці дні хай єднає нас думка єдина.
Ми зло в нашім домі здолаємо не раз.
Все треба зробить, щоб жила Україна –
Приймаймо цей заклик, як Божий наказ!


Небесна Сотня – це наш біль і наша гордість, це наші сльози й наш душевний щем вдячності за все, що вони зробили для кожного з нас. Слава Україні!





ПРОЄКТ "ЧИСТИЙ ШЛЯХ ДО ЗНАНЬ" .ТВІЙ ГОЛОС МОЖЕ БУТИ ВИРІШАЛЬНИМ.ГОЛОСУЙ.


        ШАНОВНА ГІМНАЗІЙНА  ГРОМАДО!

Просимо проголосувати за ініціативу учня Краматорської української гімназії Дениса Фільчакова та віддати свій голос за проєкт "Чистий шлях додому". Проголосувати можна за посиланням  https://kramatorsk.pb.org.ua  Номер проєкту-25



Ваш голос може бути вирішальним. Давайте зробимо наш шлях до рідної гімназії чистим та безпечним. 



понеділок, 10 лютого 2020 р.

ІV (фінальний) етап Х Міжнародного мовно-літературного конкурсу проведено на базі КУГ

    8 лютого 2020  у стінах Краматорської української гімназії  відбувся  ІV (фінальний) етап Х Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка.
    З усіх куточків області з’їхалося 25 переможців ІІІ (обласного) етапу ювілейного філологічного змагання.
    Члени організаційного комітету та гості заходу щиро раділи за учасників та надихнули їх на звершення та перемогу в наступному етапі. Учнівську та студентську молодь щиро вітали Олена Бурдун, методист вищої категорії Інституту модернізації змісту освіти (м. Київ);



    Тетяна Сідашева, директор департаменту освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації;



    Сергій Натрус, директор департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації; Юлія Бурцева, в. о. ректора Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.
    Піднесений настрій, навіяний пісенними й танцювальними номерами гімназистів, надав позитивних емоцій та снаги.Учасники змагань отримали подарунки, а також  книги від Міністерства інформаційної політики України громадській організації «Українська ініціатива» (м. Київ).
    Сподіваємося, що побажання гостей свята здійсняться: донецькі школярі та студенти гідно представлять рідний край на фінальному етапі Х Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка, демонструючи власну позицію щодо розуміння творчої спадщини Великого Кобзаря.



    Образцовий танцювальний колектив "Елеонорушки" вітав присутніх конкурсу




    пʼятниця, 7 лютого 2020 р.

    КАРАНТИН ПРОДОВЖЕНО



    Карантин у навчальних закладах Краматорська  продовжено до 14 лютого - до наступного засідання оперативного штабу з координації діяльності щодо запобігання поширенню серед населення міста захворювання на грип.
    Оперативний штаб рекомендує батькам дітей дошкільного віку по можливості не відвідувати дитячі садки в цей період. Також рекомендується не відвідувати позашкільні гуртки і спортивні секції. Члени штабу відзначили, що іноді, незважаючи на рекомендації, в деяких гуртках та спортивних секціях проводяться заняття, що призводить до подальшого інфікування.
    За даними міської влади і медиків, загальна захворюваність на грип та ГРВІ в Краматорську перевищує епідпоріг в 1,7 раз (майже 1600 випадків), серед дітей - приріст захворюваності за тиждень склав 10,5%.
    ДТМО отримало необхідні швидкі тест-системи, інші міські амбулаторії також мають в наявності необхідну кількість таких систем. При необхідності сімейний лікар зможе провести діагностування пацієнтам безкоштовно.
    Кращим способом уберегти себе від грипу та ГРВІ залишається профілактика та уникнення місць скупчення людей. У разі, якщо ви все ж захворіли, швидше за звертайтеся до свого сімейного лікаря і не займайтеся самолікуванням.
     Будьте здорові.



    неділя, 2 лютого 2020 р.

    КРУТИ-БІЙ ЗА МАЙБУТНЄ

    Героїзм юних українців в обороні Батьківщини. 1918. Крути.



    29 січня 2020 року в Україні відзначили 102-у  річницю бою під Крутами – однієї з найтрагічніших, але водночас легендарних сторінок в історії нашої країни. Цей день – символ величі, жертовності й героїзму. 
    Особливістю бою під Крутами 29 січня (за старим стилем 16 січня) 1918 р. стало те, що в ньому на захист Української Народної Республіки добровільно стали київські студенти, гімназисти та юнаки військової школи супроти ворога, який мав багаторазову чисельну перевагу. Тому бій під Крутами, хоча й завершився військовою поразкою для Української Центральної Ради, на довгі часи став прикладом героїчного подвигу і звитяги в ім’я України та її незалежності.
    У Краматорській українській гімназії з нагоди вшанування пам`яті загиблих під Крутами  відбулися єдині виховні години на тему «Крути – наш біль, наша пам`ять». 
    Під час тематичних годин класні керівники познайомили молодших гімназистів з історією виникнення пам`ятної дати, продемонстрували інформативні презентації та відеоролики. Учням середньої та старшої ланки було запропоновано до перегляду документальні фільми «Крути 1918», «Вся правда про Крути 1918». Старші гімназисти перевіряли  обгрунтованість деяких міфів про бій під Крутами, вивчаючи підготовлені класними керівниками історичні документи, статті.



    Під час виховних годин учителі використовували інтерактивні методи роботи такі, як: обговорення в групах, мікрофон,  дискусії, мозкові штурми, усні журнали, рольові ігри, аналіз історій і ситуацій. 
    Минуло більше століття, але пам’ять про юних захисників Батьківщини буде вічною. Ми будемо берегти в серцях  згадку про героїзм юних українців, про бій під Крутами.



     Уроки історії за посиланням  https://www.youtube.com/watch?v=CsYnrvW4Sqw  Документальний фільм «Герої України. Крути. Перша Незалежність».

    ГОТУЄМОСЯ ДО ЗНО. НЕЗАБАРОМ ПОЧАТОК РЕЄСТРАЦІЇ.


    Онлайн-ресурси для легкого опанування української мови
    МОВА – ДНК НАЦІЇ
    https://ukr-mova.in.ua
    Цей освітній онлайн-проект для тих, хто хоче вдосконалити свої знання з української мови у цікавому форматі. Тут містяться добірки пізнавальних ілюстрованих правил, тестових завдань, заготовок для онлайн-диктантів та сервіс перевірки власного тексту. Головний герой ресурсу Лепетун робить запам’ятовування типових словосполучень та складних правил цікавим та швидким. Ресурс також передбачає можливість перевірити рівень володіння мовою за допомогою тестових вправ. Цікавою опцією для тих, хто готується до ЗНО, є таймер із нагадуванням правил.
    Із допомогою цього ресурсу вчителі можуть проводити інтегровані уроки та зрізи знань.
    Р.І.Д.
    http://rid.ck.ua
    Це додаток для вивчення  аутентичних українських слів. Щодня слова будуть надходити прямо на ваш смартфон у супроводі пояснень. Таким чином, свій словниковий запас можна поповнювати кожного дня. Головна ж мета проекту – допомогти викорінити суржик з мови.
    СЛОВОТВІР
    https://slovotvir.org.ua
    Це платформа, де можна відшукати українські переклади запозичених слів. Більше того, тут можна ще й запропонувати власні українські аналоги і допомогти тим самим іншим читачам. Тут ви вводите іншомовне слово, отримуєте одразу кілька українських аналогів, якщо, звісно, таким словом уже цікавилися до вас. Якщо ж ні, то його можна запропонувати для обговорення.
    ЗНО КЛУБ
    Це освітній портал, який допомагає всім випускникам, старшокласникам та їх батькам разом безкоштовно готуватися до ЗНО.


    На порталі можна знайти безліч теоретичних та практичних матеріалів з усіх предметів, новини про зовнішнє тестування та освіту в Україні, платформу з онлайн-тестами, інформацію про українські вузи, а також форум (20 000 зареєстрованих користувачів). Щомісячна аудиторія порталу – більше 100 000 відвідувачів.
    ТРЕНАЖЕР З ПРАВОПИСУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
    http://webpen.com.ua
    Поєднує теоретичні положення й практичні завдання, що сприяє засвоєнню граматики української мови і вдосконаленню правописних навичок. Навчальні матеріали додатково містять різноманітну пізнавальну інформацію.
    Підготовка до ЗНО з української мови та літератури
    http://zno.if.ua
    Унікальні матеріали для підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Список творів, повні твори, біографії авторів, таблиці, схеми, графіки і багато іншого. Сайт активно оновлюється та наповнюється цікавою інформацією.
    200 балів
    200baliv.org.ua
    Блог про ЗНО з української мови та літератури. Сайт містить статті-уроки з різних тем, поради щодо ефективної підготовки та корисні матеріали. Також авторка блогу проводить онлайн-тренінги та вебінари до ЗНО, дізнатися про які можна на сайті.
    С
    Світ слова
    http://svitslova.com/test/index
    Сайт містить теоретичні матеріали для тестів і тренувальні тести.
    Корисні джерела
    *    Письменники та їх псевдоніми. http://learningapps.org/watch?v=pmzs47gfa01
    *       Цитата та літературний герой. http://learningapps.org/2337572  
    *       Цитата про письменника http://znovuzno.blogspot.com/2016/12/blog-post.html?spref=fb
    *    Родо-жанрова специфіка творів української літератури http://learningapps.org/2274443

    Експрес-уроки української мови Олександра Авраменка
    http://ippo.kubg.edu.ua/ekspres-uroky
     Олександр Авраменко є одним із найпомітніших дослідників і популяризаторів української мови, автором наукових публікацій, підручників та посібників. Олександр Миколайович очолює робочу групу з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Також він є упорядником посібників для проведення державної підсумкової атестації в українських школах.
    Онлайн-курси «Лайфхаки з української мови»
    EdEra та Освіторія створили онлайн-курс у формі корисних порад (лайфхаків), що допоможе опанувати базові теоретичні знання з української мови, виробити навички успішної мовленнєвої комунікації та підготуватися до складання ЗНО. Курс складається із 16 тем, тестових та відкритих завдань, допоміжних матеріалів та супроводжуючого інтерактивного конспекту на платформі EdEra Books.

    В